Történet:
A mosonmagyaróvári makettező egyesület 1994-ben kezdett szerveződni, ebben az évben nyílt meg a város első makett boltja. A rendszeresen betérő vásárlóknak az üzlet tulajdonosai szervezték meg az első klub délutánt. A kezdetben kis létszámú összejövetelek, később rendszeressé váltak, és a létszám is szépen gyarapodott, egyre többen jöttek a környező falvakból is. A gyűléseken nagyon jó kis csapat szerveződött, az idősebbek átadták a tudásukat a fiataloknak, gyakran segítettük egymást szerszámokkal, kellékanyagokkal, szakirodalommal, a külföldre sűrűbben járó klubtagok rendelésre hozták a többieknek az itthon még nem kapható maketteket, gyakran tartottunk beszámolókat különböző haditechnikai érdekességekről, és természetesen minden alaklommal hosszasan elemeztük egymás elkészült munkáit. Már a kezdet kezdetén felmerült az ötlet bennünk, hogy tartsunk egy olyan kiállítást, ahol megmutathatjuk a nem klubtagoknak is a tudásunkat, az elkészült maketteket, a féltve őrzött gyűjteményeket.
1996-ban aztán végre sikerült megszerveznünk a városi Huszár Gál Könyvtár segítségével az első Mosonmagyaróvári Makett versenyt. Az első kiállítás a könyvtár előterében kapott helyet, és 2 héten keresztül látogathatta a nagyközönség. A klubtagok minden mozdítható munkájukat elhozták, hogy megtölthessük a termet. Természetesen abban a két hétben mind rengeteget jártunk a könyvtárba, hogy lássuk, hányan nézik meg a kiállítást, és mit szólnak hozzá az emberek. A kiállítás végén a klubtagok szavaztak a legjobb makettekre, és több kategóriában hirdettünk győzteseket, a makett bolt szponzorálta a díjakat. A legfiatalabb nevezőt egy tortával jutalmaztuk. Az első verseny mindnyájunk számára nagyszerű élményt jelentett, büszkék voltunk a díjakra, a sok látogatóra, a pozitív kritikákra. Az első sikeren felbuzdulva aztán minden évben újra megrendeztük a mi kis kiállításunkat, amely mostanra már nem is olyan kicsi.
Visszanézve több komoly mérföldkövet is elhagytunk az idők folyamán. Az első jelentős lépést az, jelentette, amikor olyan magyar mesterek munkáit láthattuk viszont a helyi kiállításunkon, amiket addig csak a Hadtörténeti Múzeum tárlóiban csodálhattunk meg, és megérkeztek az első kelet-magyarországi nevezések.. Jelentős esemény volt az első külföldi szlovák, osztrák, cseh makettező nevezése is, nem is beszélve a későbbi, más távolabbi országokból érkező lengyel vagy éppen olasz nevezésekről. A 2005-ös rendezvényünkön már 15 nemzet fiai és leányai hozták el legjobb munkáikat. Természetesen nem csak a mezőny lett nemzetközi, hanem a zsűri is! A magas szakmai színvonalat így, ma már nemzetközi team-munka biztosítja. Zsűritagként üdvözölhettük 2005-ben például az IPMS (nemzetközi makettező szervezet) alapítóit, az Egyesült Királyságban működő tagozat elnökeit Peter Terry és Peter Eley urakat. Természetesen a klubtagok továbbra is szavaznak a saját ízlésük szerint, és több „Nekünk tetszett!” plakettet lehet elnyerni a versenyen, de a zsűrizést már a nemzetközi szakembergárda végzi.
Az eltelt 10 évben, a kezdetben klubrendezvénynek indult verseny, nemzetközi szinten elismert 1600-1800 nevezett pályamunkát felvonultató 2 napos közép-európai makett találkozóvá vált. A könyvtárból átköltöztünk a művelődési házba, majd amikor ezt is kinőttük, átköltöztünk a Nyugat Magyarországi Egyetem épületeibe, a Mosonmagyaróvári Várba, jelenleg reménykedünk a városi sportcsarnok mielőbbi elkészültében, mert a helyünk ismét szűkös, valami nagyobb helyre költöznénk a kiállítással.
Tevékenység:
A klubélet természetesen nem csak az évenkénti kiállításból áll, rendszeresen tartunk foglakozást a makettezéssel ismerkedő diákoknak, ezek az összejövetelek különösen a kiállítást követően népszerűek, így sikerült folyamatos tag utánpótlásra szert tennünk, az elmúlt években. Évente rendezünk évadzáró tekeversenyt, és minden második évben buszos kirándulás keretében ellátogatunk a magyarországi repülőnapokra.
A tagságunk erejéhez és a szponzori támogatásokhoz mérten több külföldi rendezvényen is képviseli hazánkat. Mosonmagyaróvártól számítva 1000-1200km sugarú körben látogatjuk a makettező rendezvényeket. Ezek az utazások segítenek fejleszteni a rendezvényt, egyrészt viszonozzuk a külföldi klubok látogatásait, másrészt komoly propagandamunkát végzünk a verseny és a város turisztikai bemutatására. A külföldi rendezvényekre 6-8 különböző nyelvre lefordított meghívókat, a versenyünk mezőnyéről készített fotó cd-ket, Mosonmagyaróvár és a környék turisztikai ismertetőit visszük magunkkal, ezen kívül benevezzük a magyar makettezők munkáit a külföldi versenyeken, egyes esetekben akár 6-8 Magyarország különböző pontjairól származó makettet is nevezünk a versenyeken, és gyakran helyezést is sikerül elérnünk, ezzel lehetővé tesszük a magyar makettezők munkáinak külföldi bemutatását, és elismerést szerzünk a hazai makettezőknek. Külföldön élő klubtagjaink, az adott ország legrangosabb kiállításaira viszik el a meghívóinkat és CD-inket, személyesen hívják meg a távoli országok makettezőit a rendezvényünkre. Ezzel a módszerrel jutottunk el 2005-ben Telfortba (Egyesült Királyság) ba, és itt sikerült például meghívnunk ciprusi, vagy éppen norvégiai makettezőket.